Monthly Archives: June 2014

מסגרת הלימודים כמלחציים

Posted on by

ישנם דרכים רבות ומגוונות ללמוד בעולם. בני- אדם רבים נוהגים לנסות ולהתקבל לאוניברסיטאות ומכללות למיניהן, לבתי- ספר לאמנויות, לבתי- ספר ומכונים מקצועיים ועוד מוסדות וארגונים רבים ומרובים. מלבד לכל אלה, חשוב לזכור שלמידה מרובה נעשית בכל שלב וכמעט בכל זמן בחיים. ניסיון החיים מביא בני- אדם ללמוד ללא הרף, הנטייה היא פשוט לא לשים כלל וכלל לב לכל הלמידה הנעשית ולהגביל את מודעות תהליך הלמידה רק לזמן המאוד מצומצם הזה בחיים בו אדם יושב על כיסא שלא נוח עם מחשב נייד ומסכם הרצאות של מרצה ממולח ועתיק.

מפליא עד כמה הורים, מורים ומכרים אוהבים עלולים להיות מופתעים אם הם גילו או שאותו מועמד לתואר סיפר להם שהוא איננו מתעניין בלימודים מסוג זה, שהוא לא מצליח להתחבר, שהחומר נותר לא מובן למרות ניסיונות להבין ולימוד מרובה. ישנה נטייה החוזרת על עצמה, נטייה לשכוח שבני- האדם שונים כולם בתכליתם אחד מהשני ועל כך שאין דרך נכונה או דרך שטובה באמת לכלל. אדם המבקש להפלט מתוך מוסדות הלימוד והשיטות המיושנות צריך לחשוב על דרכי הגנה עצמית לפני שהוא בוחר לקחת החלטה ולפעול בנושא, הרי בעולם של היום זה ממש לא שווה ערך לבן המודיע להורים שלו על ביטול חופשות סקי אליהן הוא אמור היה להצטרף עם שאר המשפחה. מאחר והדעה האומרת שעל נער לעבור את שנים עשר שנות הלימודים, אז לעבור ללמוד לתואר ראשון וכך הלאה עד אינסוף, רק הופעתה של מחשבה שכזו עלולה להרעיד ולהפחיד את זה המבקש לערוך שינוי בחייו ולהשתתק ולו רק בכדי לא לזעזע את הסביבה המיידית ואת משפחתו שבמחינתם דואגים לעתידו ורק שיהיה לו טוב.

Category: Uncategorized

מסגרת הלימודים כמלחציים – חלק 2

Posted on by

בני האדם כלל וכלל אינם מודעים לנזק וללחץ המופעל על צעירים שלרגע התבלבלו (לא שבלבול הוא דבר רע באיזושהי צורה, רק אנושי) ואינם בטוחים שברצונם להמשיך או להתחיל לימודים אקדמאים בכל תחום שהוא. בחור צעיר שסיים בדיוק תיכון עלול רק לבקש לרגע בראשו לשחק עם הרעיון של ללכת ולהדריך סדנאות של הגנה עצמית ולאו דווקא ללכת בדרך של אביו ולנסות להתקבל ללימודי עריכת הדין והמשפטים להם ייעדו אותו, ואותה בקשה עלולה להיות מושתקת בין רגע תחת קולות אלימים ורועמים אחרים אשר יאמרו לו בקול שטני או אפילו עדין כקולה של אם שהוא איננו הגיוני ושעליו להיות אדם בוגר שמחובר למציאות.

מה עושים עם מצבים שכאלה? איך יכול אדם צעיר שבכלל אינו רוצה ללמוד לתואר לקבל החלטה אישיות שלו, החלטות שאינם יהיו מושפעות מלחצים המופעלים עליו מצד הוריו, מוריו ושאר אנשים אוהבים (אך בעלי אינטרס) אשר משוכנעים שהתשובה לעתיד הורוד של המועמד בידיהם או בראשם. ניסיון חיים זהו דבר אישי לגמרי והמחשבה שאחרים יודעים על האדם המסוים הינה מוטעית ואף מסוכנת.

בסופו של יום, על אדם לעמוד על שלו. לא בכדי לעורר התנגדות וזעם אצל הוריו, אלא בכדי לעורר שמחה ועניין בחייו האישיים ולהבטיח עתיד שחליו ומלא שביעות רצון. יש רעש רב שם בחוץ שחודר בקלות פנימה לעולם הפנימי, ולעיתים חשוב לזכור להביא אטמי אוזנים טובים.

Category: Uncategorized