Blog Archives

בחירה חופשית בלימודים

Posted on by

האם לימודים אקדמאים הם לא בשביל כל אחד? מיהם אלה הנתפסים בעיני האדם כמועמדים ראויים להכנס לאוניברסיטה לעומת אלה שנתפסים כאנשים מהסוג שמוטב שילכו ללמוד לימודים מקצועיים או פשוט יזרקו עצמם אל הרחוב ויחלו לצבור ניסיון ממשי ופרקטי?

עובדה אחת איננה ניתנת לערעור, והיא שבני- אדם שונים לחלוטין אחד מהאחר. אין שני אנשים זהים, דומים ככל שיהיו בכל מיני מובנים, ומעובדה זו אפשר כבר לצאת לאלף מסקנות והשלכות של כך על העולם. כמו בכל שאר הדברים והנושאים בחיים עובדה זו תקפה ומשפיעה עד מאוד בכל מה שנוגע ללימודים. השוני הגדול שבין בני- האדם בעצם מאמת את האמירה שאין דרך נכונה ללכת בה, מעין דרך אחת שהיא החיובית לאדם לעומת רבבות דרכים אחרות שפחותות וראויות לתשומת לב ועניין מועטים.

הדעה הרווחת בעולם המערבי היא שאדם הרוצה להפוך ולהיות איש משפיע ונאור צריך ללכת ורכוש לעצמו השכלה גבוהה. כמה שיותר תארים במקצוע כמה שיותר מבוקש. בשנים האחרונות עולים קולות אחרים, קולות הסוטרים אמירות אלה ומביאים אנשים לבחור בנתיבים ודרכים חדשים. האם יש טוב יותר או פחות בין אישה שהולכת ללמוד טיפול בוטוקס לבין זו ההולכת ללמוד רפואה? ובין גבר שבוחר ללמוד עריכת דין ואחר שפונה דווקא בכיוון של הדרכת אייקידו?

http://www.a-one.co.il/

Category: Uncategorized

בחירה חופשית בלימודים – חלק 2

Posted on by

נוצר בלבול גדול בכך שהונחו כמה הנחות יסוד המוציאות את ההמון מנקודת פתיחה בה הם כביכול אמורים כבר לדעת מה טוב ללמוד ולעשות בחייהם, כשבפועל זו איננה יכולה להיות יותר מהכללה גסה ומאוד לא מדויקת שרק מביאה אנשים אל צמתי דרכים חייהם בהם הם תוהים איך לעזאזל הם הגיעו למצב בחיים בו הם עוסקים ולומדים דברים שכלל לא מדברים אליהם או שכלל אין להן כל כישרון בדבר. תופעה זו רק תמשיך ותגדל אם אנשים לא יחלו מתעוררים כבר בשלב בו הם לוקחים את צעדיהם הראשונים בעולם הלימודים ובתחומי עיסוק מקצועיים. על אדם להתבונן בעצמו ובניסיון עברו לפני שהוא בוחר לפעול כמו מכונה עם כפתור בחירה אחד כשאפילו על אותו כפתור זה לא ממש הוא שבוחר ללחוץ.

אחד הרכיבים החשובים ביותר למתכון להכנת חיים שמחים הוא לעסוק בתחום שקרוב אל הלב, שאוהבים. כך גם בלימודים, אין כל הבדל. ככל שיותר אנשים יפנימו זאת לא רק שהם יהיו שמחים יותר ושבעי רצון בעצמם, אלא שגם אותם עיסוקים בהם הם יפעלו יעשו על הצד הטוב. ראו איך במהירות של תובנה קטנה העולם יכול להפוך למקום פורה, ומהנה יותר. אין פסול עם לימודי טיפול בוטוקס, אין פסול בפיזיקה גרעינית, הפסול הוא באדם שאיננו מרגיש שבחר בחירה חופשית במעשי חייו.

http://www.a-one.co.il/

Category: Uncategorized

מסגרת הלימודים כמלחציים

Posted on by

ישנם דרכים רבות ומגוונות ללמוד בעולם. בני- אדם רבים נוהגים לנסות ולהתקבל לאוניברסיטאות ומכללות למיניהן, לבתי- ספר לאמנויות, לבתי- ספר ומכונים מקצועיים ועוד מוסדות וארגונים רבים ומרובים. מלבד לכל אלה, חשוב לזכור שלמידה מרובה נעשית בכל שלב וכמעט בכל זמן בחיים. ניסיון החיים מביא בני- אדם ללמוד ללא הרף, הנטייה היא פשוט לא לשים כלל וכלל לב לכל הלמידה הנעשית ולהגביל את מודעות תהליך הלמידה רק לזמן המאוד מצומצם הזה בחיים בו אדם יושב על כיסא שלא נוח עם מחשב נייד ומסכם הרצאות של מרצה ממולח ועתיק.

מפליא עד כמה הורים, מורים ומכרים אוהבים עלולים להיות מופתעים אם הם גילו או שאותו מועמד לתואר סיפר להם שהוא איננו מתעניין בלימודים מסוג זה, שהוא לא מצליח להתחבר, שהחומר נותר לא מובן למרות ניסיונות להבין ולימוד מרובה. ישנה נטייה החוזרת על עצמה, נטייה לשכוח שבני- האדם שונים כולם בתכליתם אחד מהשני ועל כך שאין דרך נכונה או דרך שטובה באמת לכלל. אדם המבקש להפלט מתוך מוסדות הלימוד והשיטות המיושנות צריך לחשוב על דרכי הגנה עצמית לפני שהוא בוחר לקחת החלטה ולפעול בנושא, הרי בעולם של היום זה ממש לא שווה ערך לבן המודיע להורים שלו על ביטול חופשות סקי אליהן הוא אמור היה להצטרף עם שאר המשפחה. מאחר והדעה האומרת שעל נער לעבור את שנים עשר שנות הלימודים, אז לעבור ללמוד לתואר ראשון וכך הלאה עד אינסוף, רק הופעתה של מחשבה שכזו עלולה להרעיד ולהפחיד את זה המבקש לערוך שינוי בחייו ולהשתתק ולו רק בכדי לא לזעזע את הסביבה המיידית ואת משפחתו שבמחינתם דואגים לעתידו ורק שיהיה לו טוב.

Category: Uncategorized

מסגרת הלימודים כמלחציים – חלק 2

Posted on by

בני האדם כלל וכלל אינם מודעים לנזק וללחץ המופעל על צעירים שלרגע התבלבלו (לא שבלבול הוא דבר רע באיזושהי צורה, רק אנושי) ואינם בטוחים שברצונם להמשיך או להתחיל לימודים אקדמאים בכל תחום שהוא. בחור צעיר שסיים בדיוק תיכון עלול רק לבקש לרגע בראשו לשחק עם הרעיון של ללכת ולהדריך סדנאות של הגנה עצמית ולאו דווקא ללכת בדרך של אביו ולנסות להתקבל ללימודי עריכת הדין והמשפטים להם ייעדו אותו, ואותה בקשה עלולה להיות מושתקת בין רגע תחת קולות אלימים ורועמים אחרים אשר יאמרו לו בקול שטני או אפילו עדין כקולה של אם שהוא איננו הגיוני ושעליו להיות אדם בוגר שמחובר למציאות.

מה עושים עם מצבים שכאלה? איך יכול אדם צעיר שבכלל אינו רוצה ללמוד לתואר לקבל החלטה אישיות שלו, החלטות שאינם יהיו מושפעות מלחצים המופעלים עליו מצד הוריו, מוריו ושאר אנשים אוהבים (אך בעלי אינטרס) אשר משוכנעים שהתשובה לעתיד הורוד של המועמד בידיהם או בראשם. ניסיון חיים זהו דבר אישי לגמרי והמחשבה שאחרים יודעים על האדם המסוים הינה מוטעית ואף מסוכנת.

בסופו של יום, על אדם לעמוד על שלו. לא בכדי לעורר התנגדות וזעם אצל הוריו, אלא בכדי לעורר שמחה ועניין בחייו האישיים ולהבטיח עתיד שחליו ומלא שביעות רצון. יש רעש רב שם בחוץ שחודר בקלות פנימה לעולם הפנימי, ולעיתים חשוב לזכור להביא אטמי אוזנים טובים.

Category: Uncategorized

לימוד ציבורי

Posted on by

אם אי פעם יצא לכם ללמוד באוניברסיטה, בוודאי שמתם לב כי זו חוויה בלתי רגילה. בניגוד למכללות קטנות, לבתי הספר היסודיים והתיכון, מדובר, בדרך כלל, בשטחים עצומים ובבניינים גדולים מאוד המכילים אולמות ענק, אשר מכילים מאות אנשים ולרוב מרצה אחד בלבד. בהחלט מדובר בחוויות לימוד שונות וחדשות למי שרגיל ללמוד בכיתות קטנות. לעיתים קרובות, סטודנטים רבים לא מסתדרים בכלל עם שיטות הלימוד ההמוניות הללו, ופורשים ללמוד במוסדות קטנים יותר. אומנם לאוניברסיטאות ישנו שם דבר והן נחשבות לרמה הגבוהה ביותר מבחינה אקדמאית, אבל במציאות הקיימת, לעיתים קרובות, הלימודים במכללות הפרטיות, אשר מעניקות יחס אישי לתלמידים, מביאים לכך שהתוצאות וההישגים של הסטודנטים גבוהים הרבה יותר.

אחרי הכול מדובר באחריות אישית של התלמיד. האוניברסיטה היא לא מקום לתלמיד המתקשה, לתמיד בעל לקויות הלמידה וחוסר היכולת להתרכז. אנשים כאלו לא ידעו איך למצוא את עצמם בתוך שיעורי האוניברסיטה. רוב השיעור הם עלולים להסתכל על הקירות ולחשוב באיזה סוג חיפוי קירות מדובר, ולא להתרכז כלל בשיעור עצמו. לעומת זאת, לסטודנטים מתקשים ישנן כל מיני הקלות שונות ומשונות וכמו כן ישנם גם כדורים מסוימים העוזרים לתלמיד להתרכז. כדורים נפוצים למשל, מסוג רטאלין, המעניקים ריכוז מיוחד לצורך אותם וכך סטודנטים מתקשים יכולים להתרכז בזמן בחינה או שיעור חשוב. כמובן שכדורים כאלו עשויים להיות ממכרים ויש צורך במרשם רופא ולשים לב למינונים.

Category: Uncategorized

לימוד ציבורי – חלק 2

Posted on by

/>
לסטודנטים מתקשים, חווית הלימוד עשויה להתארך לזמן הממושך מן הרגיל והם יכולים לחוש, בזמן שיעורי האוניברסיטה, כאילו הם בכלובי בטון בעלי גדרות אלומיניום עבות אשר כולאים אותם שם לזמן בלתי נדלה. המועקות הנפשיות שסטודנטים כאלו עשויים לעבור, יכולות להיות קשות מנשוא ולעיתים גם הרסניות וקטלניות לתלמידים. יש לשים לב ולהקשיב לגוף ולנפש, באם אתם סטודנטים כאלו, כדאי לכם למצוא פיתרון אחר מחוץ לאוניברסיטה, כי רחוק בדרך הזו יהיה לכם קשה להגיע.

למרות כל הבעיות שיש לסטודנטים בעלי ליקויי למידה, רובם בכל זאת יכולים ללמוד ואף להגיע להישגים גבוהים מאוד, אם הם רק יתאמצו ומספיק וגם ילמדו במסגרת הנכונה להם אישית. לסטודנטים כאלו, לימוד אישי ואינטימי יכול להוות פיתרון מצוין ועשוי לגרום להם להתקדם מקצועית ולפתח קריירה בעולם הזה, כשבדרכים הקונבנציונאליות, אין להם סיכוי. במקום להתרכז בסוגים שונים של חיפוי קירות, הם יוכלו סופסוף להתרכז בלימודים ולהתחיל לרכוש הישגים בתחומים שונים. לסטודנטים כאלו, דווקא יכול להיות כישרון יוצא דופן בתחום זה או אחר וכל שעליהם לעשות הוא לעקוב אחר ליבם ולגלות מה הוא התחום שהם הכי טובים בו.

ככלל גם אנשים בעלי איכויות למידה גבוהות, לא תמיד יכולים ללמוד כל דבר וכמובן שלא כל דבר יתאים להם. בסופו של דבר, אם לומדים משהו שאוהבים אז יש גם לתלמיד הבעייתי ביותר, יש סיכוי להתקדם ולהצליח, הכול תלוי בכמה הם אוהבים את המקצוע.

Category: Uncategorized